Активісти розкритикували проект антикорупційної реформи від Адміністрації президента | Реанімаційний Пакет Реформ

Відкрита заява Реанімаційного Пакету Реформ щодо недопущення підписання в.о. Президента України Олександром Турчиновим Антикорупційної стратегії в редакції Адміністрації Президента

Шановний пане в.о. Президента України!

Реанімаційний пакет Реформ як найбільша та найактивніша українська спільнота громадських експертів, що просувають реформи в Україні, глибоко обурений спробами Адміністрації Президента України терміново терміново підсунути Вам на підпис неякісну і розроблену таємно від громадськості Антикорупційну стратегію України.
Ми розуміємо, що існуюча до сьогодні Національна антикорупційна стратегія на 2011-2015 роки (затверджена Указом Президента Віктора Януковича у жовтні 2011 року) показала свою повну недієздатність. Причинами цього стали як змістовні вади документу, так і його повне ігнорування стратегії з боку виконавців.
Ми згодні, що ефективна антикорупційна реформа потребує системного підходу, який має базуватись на прийнятті нової антикорупційної стратегії. Така стратегія повинна дозволити комплексно підійти до вирішення проблеми, визначити чіткі цілі та часові рамки і засоби їх досягнення, а також поєднати антикорупційні реформи з іншими, зокрема судовою, органів правопорядку, публічно служби, адміністративною тощо.
Проте, ми не можемо допустити щоб такий важливий документ у сфері протидії корупції фактично проштовхували як указ президента без жодного експертного обговорення за два дні до виборів нового глави держави.

Маємо зауважити, що проект Антикорупційної стратегії, підготовлений Вашою адміністрацією, не пройшов належної експертизи ані профільних державних органів, ані міжнародної спільноти та громадськості. Документ не має чіткого фокусу та визначених способів втілення самої Стратегії.
Особливо цинічним вважаємо суттєве розширення в проекті Стратегії повноважень інституцій, що прямо чи опосередковано контролюються Адміністрацією Президента України в ситуації, коли Конституція 2004 року прямо обмежує такі повноваження Президента України.

Отже, на сьогодні є фактично два варіанти проекту Антикорупційної стратегії України:

1. Проект від громадськості, підготовлений низкою експертних громадських організацій на чолі з Transparency International Україна та в партнерстві з Міністерством юстиції України, Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з оргзлочинністю та корупцією, а також в консультаціях із міжнародними організаціями.
Цей проект готувався протягом лютого–травня 2014 року силами понад 30 провідних експертних громадських організацій України, пройшов кілька широких публічних обговорень та був доопрацьований за їх результатами.
2. Проект Адміністрації Президента, підготовлений Урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики Тетяною Чорновол та заступником керівника Головного управління з питань правоохоронних органів та протидії корупції Адміністрації Президента Оленою Тищенко.
Проект цієї стратегії готувався поспіхом без участі експертних громадських організацій України, він не проходив будь-яких публічних обговорень, і фактично був наданий на ознайомлення за кілька годин до його представлення міжнародним організаціям та медіа у четвер 22 травня цього року.
Повну інформацію про основні складові обох варіантів Антикорупційної стратегії України ви можете знайти у порівняльній таблиці, що додається.

Закликаємо Вас, пане в.о. президента втрутитись у ситуацію, що виникла та:
• Не підписувати будь-який варіант Антикорупційної стратегії України, допоки той не пройшов належних консультацій з експертною та міжнародною спільнотою.
• Як гаранта дотримання законності, прав і свобод громадян взяти під свій особистий контроль процес розробки Антикорупційної стратегії та організувати публічні консультації щодо можливого змісту та формату такого документу.
• Вжити дисциплінарних та інших заходів щодо осіб, причетних до розробки антикорупційної стратегії.
Довідково: Реанімаційний пакет реформ – громадська ініціатива, що виникла взимку 2014 року на Майдані з прагнення перетворити протестну енергію громадян на творчу – реформаторську. Навколо ініціативи об’єдналися близько 200 експертів, громадських активістів та правозахисників з провідних аналітичних центрів, неурядових організацій та учасників протестних груп, що виникли в Україні під час Єврореволюції. Завдання Реанімаційного пакету реформ – розробляти реформаторські законопроекти, добиватися їхнього ухвалення, популяризовувати ухвалені документи та реформаторські ідеї по всій Україні серед усіх прошарків населення. Активісти та експерти РПР співпрацюють із народними депутатами між фракційного об’єднання “Платформа реформ» та з членами уряду через Центр підтримки реформ при Кабінеті міністрів.