Експерти РПР та оператори: “Впровадження 3G в Україні штучно гальмують” | Реанімаційний Пакет Реформ

 

26 червня 2014 року відбулося засідання робочої групи 3,4G, створеної в рамках Реанімаційного пакету реформ (http://platforma-reform.in.ua/t/3g/336) з метою розв’язання проблеми розвитку в Україні сучасних технологій зв’язку (3G и 4G). На засіданні крім членів робочої групи були присутні представники операторів мобільного зв’язку (список додається). В результаті обговорення сторони погодились, що останні роки процес видачі ліцензій на частоти для запровадження 3G (UMTS 2100)  зв’язку гальмувався штучно.

В ході дискусії учасники прийшли до єдиного висновку, що для вирішення проблеми необхідно зробити наступні кроки:

 1. Міністерству оборони України забезпечити конверсію (передачу у розпорядження цивільних користувачів) частот для зв’язку 3G (UMTS 2100), з подальшим оголошенням конкурсу  НКРЗIна видачу відповідних ліцензій операторам зв’язку.

Постанова Кабінету Міністрів України №993 «Про затвердження Порядку залучення додаткових позабюджетних коштів для проведення конверсії радіочастотного ресурсу України в смугах радіочастот загального користування» з чітким планом залучення до державного бюджету коштів ініціаторів конверсії (операторів мобільного зв’язку) та порядком спільного використання радіочастотного ресурсу до завершення процесу конверсії готова до прийняття. Проблема на сьогодні полягає лише в тому, що МО України досі не визначилось з обсягом фінансування та строками, необхідними для здійснення конверсії. Оператори, у свою чергу, готові у разі обґрунтованої та зваженої суми, виділити необхідні кошти та прийняти участь у конкурсі(тендері).

З моменту прийняття рішення про конверсію до початку впровадження 3G(UMTS 2100) зв’язку в Україні операторами, що отримають нові ліцензії пройде, за оцінками експертів, близько 3 місяців.

 1. Запровадити технологічну нейтральність, яка передбачає можливість операторів застосовувати нові технології в діапазонах частот, які вони вже мають у своєму розпорядженні.

Цей шлях передбачає проведення внесення змін до деяких законодавчих актів та проведення рефармінгу (перерозподілу частотного ресурсу).

Учасники зустрічі погодилися, що обидва шляхи – конверсія частот та запровадження принципу технологічної нейтральності – мають реалізовуватись паралельно, максимально оперативно та відповідно до чіткого плану дій з конкретними строками та персональною відповідальністю  причетних посадових осіб.

Сторони домовились про підготовку та підписання протягом найближчих двох тижнів Меморандуму, який зафіксує рішучий намір підписантів всіма доступними засобами домогтися запровадження в Україні технологій 3Gта 4G зв’язку до кінця поточного року.

Відтак, Меморандум передбачатиме звернення до Президента країни, а також вимогу до всіх причетних органів влади (Верховної Ради України,  Кабінету Міністрів, Міністерства Оборони України, НКРЗІ, ДСТЗІ) щодо невідкладного забезпечення реалізації процесу конверсії частот та запровадження принципу технологічної нейтральності.

Меморандум буде відкритий для підписання усіма гравцями ринку, включаючи тих, хто з якихось причин не був присутній на зустрічі.

У разі невиконання спільних вимог операторів зв’язку, які будуть викладені в Меморандумі, відповідальність за не розвинення в Україні технологій 3Gта 4G зв’язку повністю покладатиметься на державні органи влади.

Відтак, суспільство та, зокрема, РПР залишатиме за собою право на запровадження  публічного контролю та тотального тиску на владу з метою вирішення цього вкрай важливого для країни питання.

 

Для довідки.

Відповідно до світової статистики:

 • 1000 користувачів широкосмугового Інтернету створюють 88 нових робочих місць
 • збільшення проникнення широкосмугового Інтернету на 10% підвищує ВВП на 1%
 • підвищення вдвічі швидкості широкосмугового Інтернету збільшує ВВП на 0,3%

Оператори та експерти:

 1. Веретюк Сергій (ТОВ УНТ)
 2. Коломоєць Іван (Укртелеком)
 3. Лебедєв Андрій (ТОВ «Астеліт»)
 4. Проживальський Олег (МТС Украина)
 5. Стефанович Єгор (Мінекономіки)
 6. Цейтліна Людмила (Київстар)
 7. Шевчук Максим (Датагруп)

Група 3G и 4GРПР:

 1. Анікін Олексій (головний менеджер групи, Jelastic)
 2. Ахтирський Олег (експерт, GLN)
 3. Кенігштейн Ілля (експерт, LR Group)
 4. Мацех Олег (співкоординатор РПР, менеджер напрямку РПР «Економічні реформи»)
 5. Мініч Олена (експерт)
 6. Попова Тетяна (головний експерт групи, ІнАУ)
 7. Федієнко Олександр (експерт, ІнАУ)
 8. Шимків Дмитро  (експерт, Мікрософт Україна)