ЗВЕРНЕННЯ щодо обрання членів Вищої ради юстиції і Вищої кваліфікаційної комісії суддів | Реанімаційний Пакет Реформ

ЗВЕРНЕННЯ

Громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» до адвокатів
 щодо обрання членів Вищої ради юстиції і Вищої кваліфікаційної комісії суддів

12-13 червня 2015 р. адвокати планують зібратися, щоб обрати члена Вищої ради юстиції і члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів, але це зібрання може підірвати легітимність усього складу нових Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Адвокатура має унікальну місію в суспільстві, адже на неї покладена відповідальність за якісну правову допомогу та відстоювання прав фізичних та юридичних осіб. Адвокати є незалежними і мають бути моральними авторитетами у суспільстві. У зв’язку з цим адвокати наділені повноваженням брати участь у формуванні таких важливих для належного функціонування системи правосуддя органів як Вища рада юстиції і Вища кваліфікаційна комісія суддів.

На жаль, останнім часом вищі і регіональні органи адвокатського самоврядування демонструють найгірші стандарти поведінки. Особливо це проявилося на ІІІ-ому З‘їзді адвокатів України, який розпочався у листопаді 2014 р., продовжив роботу у квітні 2015 р. і має далі відбуватися 12-13 червня 2015 р. Кожний його етап супроводжувався і супроводжується скандалами, недопуском окремих делегацій до участі, політичними замовленнями, підкупом адвокатів окремими кандидатами до Вищої ради юстиції, тиском і фальсифікаціями. Про всі ці факти стверджують самі представники адвокатської спільноти, їх перевіряють прокуратура і суди.

Вплив і тиск на адвокатів здійснюється на замовлення політичних еліт для того, щоб протягнути до Вищої ради юстиції і Вищої кваліфікаційної комісії суддів конкретних осіб. І це попри те, що у квітні уже двічі відбулося голосування щодо їхніх кандидатур. На червневий етап з’їзду знову був винесений той самий список кандидатів, незважаючи на те, що на попередніх етапах з’їзду їх двічі не підтримали.

Від формування і діяльності нової Вищої ради юстиції і Вищої кваліфікаційної комісії суддів багато в чому залежатиме довіра до судів. Якщо значну частину в складі цих органів становитимуть люди із сумнівною репутацією або яких обрали нечесно – це остаточно вб‘є довіру до системи правосуддя.

Тому потрібно вжити усіх заходів, щоб процес організації і проведення з’їзду адвокатів відповідав вимогам закону, а результати голосування – такими, що викликають довіру. Вважаємо, що має бути призначений новий з’їзд адвокатів і з новим висуненням кандидатів у Вищу раду юстиції. Це дало б можливість зберегти репутацію кандидатам, яких раніше з’їзд адвокатів двічі не підтримав. Але найважливіше –зберегти легітимність Вищої ради юстиції в очах суспільства.

Саме так, зважаючи на вимоги закону, зробили науковці і викладачі права, які у квітні не знайшли достойної кандидатури з числа суддів, і призначили новий з’їзд для обрання члена Вищої ради юстиції з нових претендентів-суддів або суддів у відставці. Нові з’їзд адвокатів і з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів і наукових установ мають обрати і членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Заради збереження легітимності формування вищих органів, які відповідають за якість суддівського корпусу, закликаємо:

адвокатів– не бути маріонетками в руках політиків і закрити скандальний ІІІ-ій З‘їзд адвокатів України, призначити новий з’їзд, який обиратиме членів Вищої ради юстиції за новим списком кандидатів, а також членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів;

усіх кандидатів до Вищої ради юстиції– спільною заявою зняти свої кандидатури на з’їзді, який уже двічі ухвалив рішення щодо них. Це дасть можливість зберегти свою професійну репутацію і не підривати довіру до нової Вищої ради юстиції.

11.06.2015

Реанімаційний пакет реформ