Реанімаційний Пакет Реформ знову закликає Верховну Раду України не голосувати за урядовий законопроект № 1551 щодо державних закупівель | Реанімаційний Пакет Реформ

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ занепокоєні намаганням депутатів від фракції “Народний фронт” повернути до порядку денного Верховної Ради України урядовий законопроект № 1551 щодо удосконалення системи державних закупівель та електронних закупівель.

Кілька тижнів тому цей законопроект, який містить низку корупційних ризиків, вже намагалися розглянути у парламенті. Однак через жорстку позицію громадськості він був відкладений. Не зважаючи на це, за наполяганням депутата від фракції «Народний Фронт», голови комітету з питань економічної політики Андрія Іванчука він знову був внесений до проекту порядку денного для розгляду на поточний сесійний тиждень.

Проте за цей час із законопроекту не зникла жодна корупційна норма. Зокрема, уряд пропонує дозволити учасникам тендерних змов брати участь у державних закупівлях. Для викорінення корупційних монополій на ринках державних закупівель відповідна заборона була запроваджена у чинній редакції ЗУ «Про здійснення державних закупівель», яка була прийнята навесні 2014 року. Її зняття призведе до широкого розповсюдження корупційних практик та зниження реального рівня конкуренції під час державних закупівель.

Уряд пропонує дозволити юридичним особам, які притягаються до відповідальності за корупційні правопорушення,  брати участь у державних закупівлях. Відповідна заборона була запроваджена із прийняттям 14 жовтня 2014 року ЗУ «Про запобігання корупції» та має запрацювати на практиці із квітня поточного року. Зняття заборони фактично заохочує корупційну поведінку під час державних закупівель.

Урядовий законопроект значно скорочує можливості для оскарження державних закупівель, зокрема, щодо внесених змін до документації конкурсних торгів. Це призведе до зменшення конкуренції та розповсюдження корупційних домовленостей для учасників та замовників торгів.

Уряд пропонує скасувати безкоштовне оприлюднення тендерних документів для замовників торгів. В умовах бюджетної кризи це ставить під загрозу своєчасне та повне інформування суспільства про розпорядження бюджетними коштами. Як наслідок, громадськість та бізнес не зможуть брати участь у виявленні та попередженні корупції під час державних закупівель.

Урядові пропозиції щодо запровадження електронних закупівель є суперечливими та небезпечними з точку зору боротьби з корупцією. Ключові рішення в цій сфері покладаються на Кабінет Міністрів України, що збільшує корупційні ризики. Держава фактично усувається від участі в організації електронних торгів, що робить систему державних закупівель повністю залежною від низки приватних компаній. Запроваджується обов’язковість електронного реверсивного аукціону, що суперечить директивам Європейського Союзу

Крім того, проект № 1551 ігнорує вирішення низки нагальних проблемних питань. Наприклад, потребує негайного вдосконалення проведення закупівель Міністерством оборони та всім силовим блоком. Урядовий проект ніяким чином не реагує на таку необхідність, а внести до нього доповнення вже не є можливим, згідно із регламентом роботи Верховної Ради України.

Вказані корупційні ризики та схеми повністю нівелюють позитивне значення деяких прогресивних новацій законопроекту (спрощення надання учасниками торгів різноманітних довідок; збільшення вартісних порогів; відміна паперового підтвердження оприлюднення тендерних документів тощо).

У зв’язку з цим «Реанімаційний пакет реформ» закликає Верховну Раду України відмовитися від підтримки законопроекту № 1551.

Ми також висловлюємо свою готовність взяти участь у швидкій розробці законодавчих змін, які дійсно призведуть до підвищення конкуренції, прозорості та боротьби з корупцією в сфері державних закупівель.