РПР кличе депутатів на перевибори за новим законом | Реанімаційний Пакет Реформ

2 червня експерти групи із виборчої реформи РПР Світлана Конончук, Денис Ковриженко, Євген Радченко і Ольга Айвазовська виступили з заявою про необхідність проведення дочасних виборів за новим законом – відкритими списками з преференціями. Цей закон дасть можливість включити у виборний процес наших громадян у Криму і “гарячих” територій на Сході України.

 

РЕАНІМАЦІЙНИЙ ПАКЕТ РЕФОРМ

Група з реформування виборчого законодавства

ЗАЯВА

Позачергові вибори народних депутатів України необхідно оголосити не пізніше кінця червня – початку липня 2014 року. Від рішення новообраного Президента  залежить, наскільки ефективно працюватиме Верховна Рада та чи поверне вона собі статус демократичного політичного інституту.

Найбільшою проблемою парламенту сьогодні є його нерепрезентативність: електоральні групи, що відображали насторої суспільства у 2012 році, переформатовані, а значна частина депутатів Верховної Ради не представляє інтересів виборців. Стандарти роботи законодавчої гілки влади є сталими та загально визнаними. Принцими належного парламентаризму досить прості: інституційна незалежність, репрезентативність, прозорість, відкритість та підзвітність. Кризові явища щодо роботи Верховної Ради VII скликання від моменту її обрання та до лютого 2014 року полягали в несамостійності прийняття політичних рішень, відсутності прозорих механізмів контролю за роботою депутатів та парламентського апарату, закритості до думки громадян, експертного середовища, журналістів. Українське суспільство стало свідком використання депутатської недоторканності з метою уникнення відповідальності за розпалювання ворожнечі, закликів до насильницького повалення влади, чи державного устрою. Негативні практики повинні бути припинені через інститут виборів,.

Депутатський корпус, якому належить взяти на себе завдання законодавчого забезпечення реформ відповідно до потреб і вимог суспільства, має бути обраний із використанням відкритих процедур у ході вільних і чесних виборів. Саме такі вибори здатні відновити довіру до інститутів влади та послугувати основою для подолання політичного конфлікту, що переріс у збройне протистояння.

Мережа громадської дії «Реанімаційний пакет реформ» закликає парламент до ухвалення нової редакції закону «Про вибори народних депутатів України». Виборчі процедури, закладені в такий закон, повинні подолати ряд недоліків чинного законодавства у сфері виборів, дати належні відповіді на наявну ситуацію й закласти нову парадигму відносин між суспільством та його представниками у владі.

Вибори необхідно провести на базі нової системи і законодавства, які враховуватимуть наступні виклики сьогодення:

 1. Забезпечуватиме реалізацію виборчих прав громадян на всій території України, включно з АР Крим, Донецькою та Луганською областю;
 2. Нівелюватиме вплив політичної корупції, підкупу виборців та адміністративного ресурсу на хід та результати виборчої кампанії;
 3. Створюватимуть належні безпекові умови для проведення кампаній: безпека учасників та організаторів виборів, інформаційна безпека та захищеність виборчої документації;
 4. Створюватиме умови для невідворотності покарання за вчинення злочинів проти виборчих прав громадян.

На нашу думку, нова редакція закону має ґрунтуватися на стандартах, передбачених документами Ради Європи, і, зокрема, включити в себе:

 • плюралістичну виборчу модель, здатну забезпечити пропорційне представництво у парламенті країни різних ідеологій та інтересів і стати політичною базою для коаліції, що візьме на себе відповідальність за діяльність уряду. Мажоритарний компонент виборчої моделі, який діє на сьогоднішній день, ускладнює формування дієздатної коаліції, а процес організації виборів в одномандатних округах є ускладненим через проведення антитерористичної операції.
 • преференційні механізми добору депутатського корпусу, що стане одним із люстраційних механізмів і дозволить підвищити якість політичної пропозиції;
 • забезпечення заходів фінансової прозорості суб’єктів виборів у дусі рекомендацій Венеціанської Комісії, ОБСЄ/БДІПЛ і Групи держав проти корупції (GRECO), що дозволить звузити підстави для виникнення політичної корупції та стане одним із кроків для розвитку антикорупційного механізму на національному рівні;
 • виборчий поріг, сприятливий для організаційно та програмно спроможних політичних партій;
 • пропозиції для реалізації ідеології політичного представництва корінного народу України – кримських татар відповідно до Постанови Верховної Ради України від 20 березня 2014 року «Про Заяву Верховної Ради України щодо гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», а також оцінку й впровадження механізмів політичного представництва національних меншин, які проживають на території України;
 • пропозиції для розробки та імплементації механізмів гендерної рівності у виборчому процесі;
 • розробку й унормування специфічних  заходів  безпеки на всіх етапах виборів, включаючи можливість здійснення голосування та обробки й доставки документації.

Громадська ініціатива «Реанімаційний пакет реформ», об’єднуючи провідні українські організації, що ведуть суспільно-політичний діалог різного рівня, готова забезпечити пропозиції для законодавчого забезпечення парламентських виборів  відповідно до стандартів Ради Європи і з урахуванням потреби демократизації політичного розвитку України.

Київ, 2 червня 2014 року

Громадянська мережа ОПОРА,
Комітет виборців України,
Центр ЮЕЙ,
Центр політичних студій та аналітики,
Інститут виборчого права,
Центр політико-правових реформ,
Український незалежний центр політичних досліджень